TATİL FİKİRLERİ - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

Karadeniz Dalış Bölgeleri
Karadeniz Dalış BölgesiAKÇAKOCA’ DA DALIŞ NOKTALARI:
Akçakoca, Anadolu’nun kuzeyinde Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı ve İlin en büyük ilçe merkezidir
C47 Uçak Batığı: Akçakoca’da dalış turizmini artırmak için 2009 yılında Akçakoca sahiline getirilen tarihi C47 tipi nakliye uçağı, Akçakoca Paşalar Köyü sahiline yaklaşık 2,5 kilometre açıkta 27.2 metre derinlikte denize batırılmıştır.
SİNOP DALIŞ NOKTALARI:
Ülkemizin Kuzey ucunda bulunan Sinop, Bizans dönemine ait batıkları, lahitleri ve yeni dönem batıklarıyla önemli bir dalış noktamızdır. Fakat çeşitli bürokratik engeller ve gerekli önemin verilmemesi sebebiyle revaçta olan dalış noktalarımızdan birisi değildir.
Sinop’ ta dalış yapılabilecek başlıca noktalar:
Karakum Plajı: Özellikle eğitim dalışları için elverişli bir bölgedir. Dip yapısı kumluktur. Başlıca görülebilecek canlılar ise kalkan balıkları, çeşitli kabuklu canlılar, deniz atı ailesinden deniz iğnesi, yengeç, pavurya, iskorpit,  horozbina, kırlangıç balığı, pisi balığı ve tekirler.
Adabaşı Mevkii: Bu dalış noktasında Osmanlı döneminden kalma Osmanlı topları ve Bizans dönemine ait nereden veya nasıl geldiği bilinmeyen lahitler bulunmaktadır. Bunların dışında Osmanlı donanmasına ait batıklarla, Rus gemilerinden atılan parçalanmış gülleler ve Osmanlı gemilerin cephaneleri olan içi barut dolu güllelere göz atabilirsiniz.
Liman girişinde ise, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman savaş uçaklarınca Limandan çıkarken batırılan buğday yüklü Yunan bandıralı bir şilep batığı bulunmaktadır. Fakat batığa dalışa zorlukla izin verilmektedir.
Sinop’ ta suyun bulanık olması sebebiyle, görüş kısıtlıdır. Bu nedenle deneyimli dalıcılar için daha uygundur. Dip yapısı genellikle yosunludur. Fakat Temmuz ayında akıntının etkisiyle yosunlar yok olmaktadır. Su sebeple Temmuz’ da ayında Sinop’ ta dalış yapmak daha uygun olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder