TATİL FİKİRLERİ - JAPONYA'DAN ARABA SATIN ALMAK - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim
私の趣味の庭 ガーデニングが大好きで、野菜を育てることにすでに満足しています。 。 Bahçemi seviyorum sebze ve çiçek yetiştirmekten çok mutlu oluyorum Tohumlar toprak ile buluşur, özenle toprağını besler, havalandırır ve sularım, toprağın canlanışında benimde bir katkım olsun istemezmisiniz? Elinizi toprağa sürün, sürünki hayat döngüsündeki mucizelere şahit olun.. Huzur ve mutluluk ✅ 。 Ik hou van tuinieren en ik ben blij om groenten te kweken 。 #ガーデニング #庭 #野菜 #ホーム #ロッテルダム #オランダ #rotterdam #myhome #tuinieren #tuin #groenten #hobi #hobibahçesi #sera #netherlands

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。
庭でお茶を楽しむ いております。☺️ 。 Ik geniet van thee in de tuin 。Bahçemde çay keyfi #tatilfikri #オランダ #turkishtea

Saraybosna'da Gezilecek YerlerSaraybosna Balkan şehirleri içinde en çok kültürü ve yaşam şekli ile  bizlere yakı olan şehirlerden biridir.İsmi  Osmanlı Devleti tarafından alınmadan önce Vrhbosna idi. Osmanlı Devleti’nde Bosna-Saray denmesinin yanı sıra “Saray Ovası” olarak da adlandırdı. Bu yüzden günümüzde pek çok dilde bu ifadenin kısa hali olarak Sarajevo adı kullanılmaktadır. Kendi halkı da şehirlerine Sarajevo derler ki vadiye dik bakan saraydan görülen ova manzarasından esinlenerek Saray-Ova dendiği rivayet edilir.
Saraybosna Tarihi İçin TIK

Saraybosna Otelleri İçin TIK

Saraybosna, birçok açıdan Türkiye’ye benzer. Türk kahvesi, börek, tarih, mimari, sosyal yapı gibi yönlerden Türkiye’ye yakınlığı belli olan bir şehirdir. 1984 Kış Olimpiyatları Saraybosna’da yapılmıştır. Terkedilmiş yerler yazısında sözü geçen kızak pisti de burada bulunmaktadır. Katolik Başpsikoposluğu, Ortodoks Patrikliği ve Müslüman Cemaati Başkanlığının bulunduğu Saraybosna, aynı zamanda tıp, ticaret, müzik ve kültür kurumlarının merkezidir. Şehir, tarihsel yapıtları bakımından zengindir. Bosna-Hersek Müzesi’nde zengin arkeoloji ve etnoğrafya koleksiyonları vardır. Kaleleri ve camileriyle ünlü olan şehrin bu tarihsel yapıları, Bosna-Hersek’in diğer yerleşim birimlerinde de olduğu gibi savaş sırasında bilhassa tahrip edilmiş ve büyük zarar görmüşlerdir.


Umut Tüneli
1993 yılında Saraybosna havalimanı pistinin altında kazılan tünel 4 yıllık kuşatma sırasında şehrin dış Dünya ile tek bağlantı noktasıydı. Bir kısmı günümüzde ziyarete açık olan tünel ziyaretçilerini fazlasıyla etkilemekte.

Saraybosna gülleri maalesef düşündüğünüz gibi çiçek değil. Savaş sırasında, ölüme sebep olan havan toplarının patladıkları yerlerde yarattığı oyukları kırmızı reçine ile doldurmuşlar. O noktada akan kanı temsil eden Saraybosna güllerini şehrin bir çok yerinde görmek mümkün.Saraybosna gülleri maalesef düşündüğünüz gibi çiçek değil. Savaş sırasında, ölüme sebep olan havan toplarının patladıkları yerlerde yarattığı oyukları kırmızı reçine ile doldurmuşlar. O noktada akan kanı temsil eden Saraybosna güllerini şehrin bir çok yerinde görmek mümkün.


Savaşta Öldürülen Çocuklar Anıtı kuşatma sırasında kullanılmış mermi, kovan, silah gibi malzemelerin eritilerek yapıldığı bronz çember içinde bulunur. Çemberin içine dikkatlice bakarsanız göreceğiniz ayak izleri ise savaşta ölen 1300 çocuğun arkadaşları tarafından yapılmış. İki cam heykel ise çocuğunu korumaya çalışan bir anneyi temsil ediyor. Heykelin yanıbaşında bulunan silindirlerde savaşta hayatını kaybetmiş çocukların isimleri, doğum ve ölüm yılları yazar.


Ebedi Ateş, Mareşal Tito caddesi ile Ferhadija caddesinin köşesinde bulunmakta. 6 Nisan 1946 yılında, 2. Dünya savaşında Saraybosna’da hayatını kaybetmiş asker ve sivillerin anısını yaşatmak amacıyla yapılmış. Sadece 2 Ocak 2011’de bir grup akşamcı tarafından söndürülen ateş çevrede olanları gören bir turistin 20 saniye içinde tekrar ateşlemesiyle yanmaya devam etmiştir.


Aşkenaz Sinegogu  Ortaçağ İbranicesinde bugünkü Almanya için kullanılan sözcüktür.  Avrupa’nın en büyük 3. sinagogu olan ve 1902 yılında Karl Parzik tarafından yapılan Aşkenaz Sinagog’u sonradan popülerleşen Neo-Fas mimarisi ile inşaa edilen ilk dini yapı olma özelliğini de taşır. Saraybosna’da günümüzde hizmet veren tek sinagog olma özelliğini de taşır.


At Mejdan (At Meydanı)
17. yy’da burada bulunan hipodrom sebebiyle bu adı alan bölge 1878 yılında Filipovic meydanına dönüştürülmüş ve 1905 yılında ise Francis Joseph parkı olarak tekrar düzenlenip isimlendirilmiş. Yugoslavya döneminde Park Cara Dušana (İmparator Dušana Parkı) olarak adlandırıldıktan sonra günümüzde tekrar orjinal ismi olan At Meydan ile anılmaya başlanmış.


Latin Köprüsü
4 kemerli taş köprü Latin Köprüsü olarak anılmaktadır. 16. yüzyılda inşaa edilen köprü hepimizin tarih derslerinden hatırladığı ünlü Saraybosna suikasti ile ün yapmıştır. 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına bahane olan, Avusturya – Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand ile karısı Sophia’nın Gavrilo Princip tarafından vurularak öldürülmesi tam olarak bu köprüde gerçekleşmiş.


Avlusunda Gazi Hüsrev Bey’in türbesinin bulunduğu, 1531 yılında inşaa edilen Gazi Hüsrev Bey Camii‘nin de yer alır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder