TATİL FİKİRLERİ - JAPONYA'DAN ARABA SATIN ALMAK - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim
私の趣味の庭 ガーデニングが大好きで、野菜を育てることにすでに満足しています。 。 Bahçemi seviyorum sebze ve çiçek yetiştirmekten çok mutlu oluyorum Tohumlar toprak ile buluşur, özenle toprağını besler, havalandırır ve sularım, toprağın canlanışında benimde bir katkım olsun istemezmisiniz? Elinizi toprağa sürün, sürünki hayat döngüsündeki mucizelere şahit olun.. Huzur ve mutluluk ✅ 。 Ik hou van tuinieren en ik ben blij om groenten te kweken 。 #ガーデニング #庭 #野菜 #ホーム #ロッテルダム #オランダ #rotterdam #myhome #tuinieren #tuin #groenten #hobi #hobibahçesi #sera #netherlands

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。
庭でお茶を楽しむ いております。☺️ 。 Ik geniet van thee in de tuin 。Bahçemde çay keyfi #tatilfikri #オランダ #turkishtea

Prag Eski Şehir Meydanı


 Prag Otelleri İçin Tıklayınız


Prag Eski Şehir Meydanı, 1.7 hektarlık bir alanı kaplayan şehrin eski merkezi ve en hareketli noktası. Celetna’dan Staromestske Namesti arasında yer alan meydan, Prag gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Gotik, Rönesans, barok, neoklasik birçok eserin bulunduğu bu meydan gezilip görülecek yerlerin yanı sıra gece gündüz bitmeyen insan trafiği ve çeşitli gösteriler ile turistlerin uğrak noktalarındandır.

Eski şehir meydanında sokak göstericilerini izlemek, sokak kafe ve restoranlarında oturup dinlenmek oldukça zevklidir. Dilerseniz Astronomik Saat’in de üzerinde yer aldığı Eski Belediye Sarayı’nın en üst bölümüne çıkarak meydanı doyasıya seyredebilirsiniz.

Prag Eski Şehir Meydanı’nda Yer Alan Önemli Yapılar

Prag Eski Şehir Meydanı, 17. yüzyılda Protestan liderlerin idamından 1968’de Sovyet tanklarının saldırılarına kadar birçok önemli tarihi olaya tanıklık etmiş bir yer. Kentin kalbinin attığı ve ruhunun yansıtıldığı Eski Şehir Meydanı’nda görmeniz gereken sayısız yapı ve eser bulunmakta. Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı,  1611 yılından kalma ve bir dönem Franz Kafka’nın da yaşadığı Dum u Minuty Evi, Barok mimari ile inşa edilen ve belediye galerisinin geçici sergilerinin yer aldığı Taş Çanlı Ev, 14. yüzyılda basit bir kilise olarak inşa edilip sonradan önem kazanan Tyn Önündeki Meryem Ana Kilisesi, 1415 yılında kilisenin değişim göstermesi için söyledikleri ve yaptıkları için yakılan Hus adına yapılan Jan Hus Anıtı, 1918’de Çekoslavakya’nın bağımsızlık ilanı üzerine yıkılan ve günümüzde tekrar yapılması planlanan Marian Sütunu, Tyn Kilisesi’nin arkasında yer alan Ungelt avlusu, Aziz Vaclav’ın tasvir edildiği resimle tanınan Storch Evi, bir dönem komünistler tarafından işgal edilen Golz – Kinsky Sarayı, küçük meydanın ortasındaki kuyu ve veba anıtı olan Male Namesti, burada görebileceğiniz en önemli yapılardan bazıları.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Prag Eski Şehir Meydanı’nda yer alan Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, şehrin en ünlü simge yapılarından. Her saat başında Astronomik Saat üzerinde gerçekleşen animasyon turistlerin oldukça ilgilisini çekiyor. Astronomik Saat’in de üzerinde yer aldığı Eski Belediye Sarayı ise muhteşem bir Prag manzarasına sahip seyir bölümü ile ünlü. Kuleye çıkarak Prag’in eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.


Tyn Kilisesi (Kostel Matky Bozi Pred Tynem)

Gotik üslüba sahip Tyn Kilisesi, Prag Eski Şehir Meydanı’ndanki en dikkat çekici bir diğer yapı. Bu kilise Cizvitler’in Altın Kadeh’i eritip Madonna figürünü yapması ile tanınır. Heybetli kilise, şehirdeki en gösterişli gotik yapı olması özelliği ile de dikkat çeker. Kilisenin iç kısmında siyah ve altın rengi ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Kürsü ve kuzey koridorundaki sunak 15. yüzyıldan kalmadır. Kürsünün arka kısmında 1520 tarihli Vaftizci Yahya’nın betimlendiği bir sunak vardır. Eski meydana hakim bir konumda bulunan Tyn Kilisesi’nde “Çarmıha Geriliş” temalı gotik heykeller, vaftiz kurnası ve kilisenin avlusu görülmeye değerdir.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 13:00 & 15:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücretsizdir.

Tyn Kilisesi, Prag Eski Şehir Meydanı
Tyn Kilisesi, Prag Eski Şehir Meydanı
Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel Sv. Mikulase)

Aziz Niklaus Kilisesi, Prag’da yer alan iki barok Niklaus Kilisesi’nden biridir. Kilian Ignaz Dientzenhofer’in eseri olan bu kilise Mala Strana’da bulunan aynı isimdeki kilise tamamlanmadan iki sene önce bitirilmiştir. 12. yüzyıldan beri burada bulunan Aziz Niklaus, 1620 yılında Benedik Manastırı’nın bir parçası olmuştur. Günümüzde gördüğümüz yapı ise 1735 yılında yapılmıştır. Yapının ön cephesindeki beyaz heykeller görülmeye değerdir. Kilise, düzenli olarak verilen konserler ile tanınmaktadır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Kasım her gün 10:00 – 16:00 arasında ziyarete açıktır. Akşam konserlerinin saatleri değişmektedir.

Aziz Niklaus Kilisesi, Prag Eski Şehir Meydanı
Aziz Niklaus Kilisesi, Prag Eski Şehir Meydanı
Jan Hus Anıtı (Pomnik Jana Husa)

Jan Hus Antıı, Prag Eski Şehir Meydanı’nın ortasında yer alıyor. Jan Hus kilisenin köklü değişiklikler geçirmesini savunduğu için 1415 yılında bu meydanda kazıkta yakılmıştır. Jan Hus için yapılan bu anıtın alt kısmında “Gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır.” yazmaktadır. Dinsel reformcu ve Çek kahramanı Jan Hus adına yapılan bu eser, Hus’un ölümünün 500. yılında 1915’te açılmıştır. Anıtta Protestanlar ve ulusal uyanışın simgesi genç bir anne figürü bulunmaktadır. Hus figürü ise inançlarından vazgeçmektense ölmeyi tercih etmeyi temsil eder.

Jan Hus Anıtı, Prag Eski Şehir Meydanı
Jan Hus Anıtı, Prag Eski Şehir Meydanı
Kinsky Sarayı (Palác Kinských)

Kinsky Sarayı Prag’daki en büyük sivil bina olan saraydır. Kilian Ignaz Dientzenhofer tarafından tasarlanan yapı rokoko mimarisi ile ilgi çeker. Sarayın üst katlarında zengin bir Asya sanat koleksiyonu görülebilir. Kinsky Sarayı denildiğinde akla gelen ilk tarihi olay 1948 yılında komünist başbakan Klement Gottwald’ın idare ele geçirdiğini bu saraydan herkese duyurmasıdır. Prag Otelleri İçin TıklayınızHiç yorum yok:

Yorum Gönder