DÜNYA BİR KİTAPTIR VE SEYAHAT ETMEYENLER, ONUN SADECE BİR SAYFASINI OKURLAR
Booking.com

16 Kasım 2015 Pazartesi

Kuşadası Caferli Köyü

Hafta sonunuzu  Kuşadası'nda  geçirmeyi planlıyorsanız  şehir ortamından sıkılıp  biraz köy  havası alayım diyorsanız   Caferli köyü ile  tanıştırmak isterim .. Ben de tesadüfen keşfettim  Caferli Köyünü hikayesi ve mücadelesi  dikkatimi çekti,organize ettikleri  kaliteli sanat etkinlikleri ve özel günleri dikkatimi çekti  eski ve bakımsız  köyden eser kalmamıştı  İtalya'nın veya Fransanın Turistlik köylerini hatırlatan değişimi ile misafirlerini ağırlamaktadır . Caferli köyü Kuşadası' na  yaklaşık 10 dakikalık mesafededir...
15 yıl önce Avrupa ve Türkiye güzelimiz Nazlı Deniz Kuruoğlu ile kesişir  yolları , Nazlı Hanımın köye yerleşmesi ile  değişim ve gelişim rüzgarları esmeye başlar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu olan Nazlı hanım ruhunun ona sunduğu güzellikleri köye yansıtmaya başlar, değişim  yol kenarındaki görüntü kirliliğine neden olan  çöp konteynarların dan elektrik trafolarından ve evlerin dış boyasından başlanır,çiçekler dikilir  köyün meydanına  güzel bir fırın yapılı ki  gelen misafirlere güzel yemekler yapılsın ekmekler pişirilsin diye  başta bir kaç köy sakiniyle  başlar çalışmalar e kolay olmaz tabiyki öyle hemen kimse elini uzatmaz Nazlı Hanıma engellemeler yıkımlarla karşılaşır.Caferli köyü değişmektedir ve bu değişim gelişim kolay olmayacaktır. birileri de rahatsız olacaktır tabiyki,ancak Nazlı hanım bilinçli ve sabırlı olarak  köyde mücadele verir.


Kuşadası Otelleri İçin TIK 

"KUŞADASI CAFERLİ KÖYÜ GÜZELLEŞTİRME DAYANIŞMA DERNEĞİ "ni kurar resmi ve yasal yapılmaktadır tüm çalışmalar. Köydeki bu değişim ve gelişim  köyde yaşayan kadınları da motive eder ve  Nazlı Hanımla birlikte çalışırlar sonucunda nemi olur Kataloglara girecek güzel bir köy ortaya çıkar her şeyi doğal ve kendi içlerinden çıkartmışlardır.Turnuvalar, İmza günleri, Söyleşiler, Dinletilerle sesini Türkiye'de sanat dünyasına duyurmuşlardır. Şimdi misafirlerini ağırlamaktan memnun güzel çalışmaların içinde yer almaktadır .. Kuşadası na yolunuz düşerse Hani tatil için veya bir başka nedenden veya  hafta sonunda ne yapalım diyorsanız iyi bir tatilfikri olarak görüyorum. Bizlerden selam söyleyin güzel insanlara ...Beni bu güzel köyle tanıştıran Çokkk uzaklardaki Ege'li ye Sergül Kato 'ya çok teşekkür ederim .