TATİL FİKİRLERİ - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

Sakız Adası Roket Festivali

Sakız Adası halkı her yıl  belirli  festivaller düzenlerler ancak içlerinde öyle bir festival vardır  ki tüm dünyada her geçen gün  sunmuş olduğu görsellerle ilgisini çekmektedir.Bu etkinliklere katılarak ada kültürünü ve tarihini yakından tanıyabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ada halkı geçmişte yaşadığı birçok deneyimi teatral bir halde bir şölen haline getirmiş.

30 Nisan - 01 MayısRoket Savaşları (Ruketopolemos)
havai fişek anlamına gelen Ruketopolemos, Sakız Adası’nın Vrandados kasabasında her yıl Paskalya Bayramı’nın cumartesi gününde kutlanan bir gelenektir. Roket savaşı kutlamalarında bir savaş atmosferi canlandırılır. Günümüze kadar yaşatılmakta olan bu geleneğe ev sahipliği yapan ada, bu görsel şöleni izleyebilmek için dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri bir araya getirir. Kutlamalar boyunca iki rakip kilise arasında önceden belirlenmiş hedeflere doğru durmaksızın havaifişek atışları yapılır. Hedeflere en çok isabetli atışı yapan kilise savaşın galibi olur. Havai fişek savaşı Megalo Savato (Büyük Cumartesi) günü akşam saatlerinde başlar ve geceye doğru artarak devam eder.
Bu gelenekselleşmiş görsel şöleni net olarak seyredebilmek için Vrandados kasabasının biraz üstünde bulunan Epos Dağının eteklerinde yerinizi almanızda fayda var.
Ulaşım içinse endişelenmenize gerek yok, turist dostu olan Ada belediyesi festival günü için toplu taşıma araçlarıyla özel güzergâhlardan Epos Dağı yamacına ücretsiz seferler düzenlemektedir.
Ada Turizm faliyetlerine önem vermesi ile de ön planda olduğundan festivallerde  gelen misafirlerine  özel hizmet sunmaktadır

Sakız Adası Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız 

Sakız Adası Otelleri İçin Tıklayınız 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder