TATİL FİKİRLERİ - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

Patara Likya'nın Işığı


Türkiye'de Likya'nın ışığı olarak kitaplarında yer veriri tarihçiler, haksız da  değiller böyle bir güzellik takvim sayfalarında olur.
Patara sahili 12 km uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun ve en görkemli sahillerinden biridir,dünya sahil sıralamasında da yerini ve önemini almaktadır. Deniz kaplumbağalarının caretta carettaların da yumurta bıraktığı sahilerdendir. Rüzgarlı oluşu  rüzgar sörfü yapmak isteyenlere güzel olanaklar sağlar Patara plajı yeşilçam filmlerinde de plato olarak kullanılmıştır. Patara ören yeri içinde oluşu kontrollü giriş ve çıkışlar sağlanmasından dolayı  özelliğini yitirmemesine neden olmaktadır. Patara plajında denize girmek  keyif verdiği  gibi gün batımında da güzel manzaralar oluşturmaktadır. Tatilfikrinizde Patara ve o  bölge varsa  plajının güzelliğini asla unutamayacağınız güzellikler size sunar #tatilfikri


Patara'nın önemi Antalya'nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı.
Hititçe'de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdeniz'de bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, hıristiyanlarca da önemli sayılmış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söylenir.
Gelemiş köyünden 2 km sonra yol kenarında Patara'daki kalıntıların en görkemlilerinden Roma Zafer Takı görülür (Metius Modestus). Zafer takı, MS 1. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Tepeye doğru görülebilecek kalıntılar arasında Bizans bazilikası ve kutsal alanlar bulunmaktadır. Tiyatro tepenin yamacında dır. Tiyatronun yaslandığı tepede büyük bir sarnıç ile bir anıt mezar bulunmaktadır. Eski liman şimdi sulak alan durumunda.400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri,Deniz feneri de geceleri denizden görülebilecek kadar ihtişamlı idi Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur. Rüzgarın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kenti büyük ölçüde örter. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümünün kumlar altında olduğu dikkati çekecektir. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarla kent, üzerini örten kumlardan arınmaya başlamıştır.
Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası bu şehirdedir. 2010'da TBMM tarafından restore edilmiştir.

Patara,deniz ve tarih tatiline  meraklı olan misafirlerine memnun etmeye  devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder