TATİL FİKİRLERİ - JAPONYA'DAN ARABA SATIN ALMAK - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim
私の趣味の庭 ガーデニングが大好きで、野菜を育てることにすでに満足しています。 。 Bahçemi seviyorum sebze ve çiçek yetiştirmekten çok mutlu oluyorum Tohumlar toprak ile buluşur, özenle toprağını besler, havalandırır ve sularım, toprağın canlanışında benimde bir katkım olsun istemezmisiniz? Elinizi toprağa sürün, sürünki hayat döngüsündeki mucizelere şahit olun.. Huzur ve mutluluk ✅ 。 Ik hou van tuinieren en ik ben blij om groenten te kweken 。 #ガーデニング #庭 #野菜 #ホーム #ロッテルダム #オランダ #rotterdam #myhome #tuinieren #tuin #groenten #hobi #hobibahçesi #sera #netherlands

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。
庭でお茶を楽しむ いております。☺️ 。 Ik geniet van thee in de tuin 。Bahçemde çay keyfi #tatilfikri #オランダ #turkishtea

Osmanlı'nın İzlerindeki ÜsküpTarihi Milattan Önce’ye dayanan, zamanla çeşitli uygarlıklara topraklarında ev sahipliği yaparken, 500 yılı aşkın bir süre Osmanlı Egemenliği’nde kalan Üsküp’te gezilecek o kadar çok yer var ki… Gezilen yerler ile tarihin hemen hemen tüm evrelerine şahitlik edilirken, Üsküp’ün yemyeşil doğası ile ciğerler ve gözler bayram ediyor.

Eski ve Yeni Şehir olarak Vardar Nehri’nin ikiye ayırdığı, Şar Dağları’nın karlı zirvelerinin şehri kucaklar gibi dimdik durduğu bu şehirde bir köprü ile zaman makinesine binmiş gibi, Osmanlı Dönemi’nden şimdiki zamana birkaç adımla geçerken şaşkınlık ve heyecanı ve izlerini bir arada yaşıyorsunuz.#tatilfikriEski Pazar
Osmanlı zamanını konu alan bir film ya da dizi çekilmek istense, çekim mekanı olarak stüdyo ortamında teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanarak bile Eski Pazar gibi tarihi yaşatan bir yer hazırlanamazdı. En fazla iki katlı yapılar, Arnavut Kaldırımlar, karşılıklı minik dükkanlar, havada köfte kokusu, Şar Dağı’nın soğuk mu soğuk kaynak suyunu cömertçe sunan çeşmelerini Eski Pazar’da görebilirsiniz.Bit Pazarı
Eski Pazar ile komşu olan Bit Pazarı’nda “Yok” kelimesinin karşılığı yok. Çünkü bu pazarda kurutulmuş etten bala, peynirden yumurtaya, kadayıftan bibere, çiçekten giyim malzemelerine, bakliyattan ayakkabıya kadar aradığınız her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Geniş bir alana yayılmış bu pazar, yılın her günü açık.
Matka Kanyonu
Üsküp’e gelenler Matka Kanyonu’nu görmeden buradan ayrılırsa, şehrin güzelliğinin büyük bir bölümünü kaçırmış olur. Dimdik birbirine bakan dağların arasından Treska Nehri, yeşilin tonlarını rengine katıp yansıtarak nazlı nazlı akarken fotoğraf severler için müthiş manzarasını tüm cömertliğiyle sunuyor. Şehrin 15 km güneybatısında yer alan bu kanyonda sporseverler de düşünülmüş ve uzun bir yürüyüş yolu ile dağların ve nehrin arasından kuş sesi fonuyla yürünüyor.Milenyum Haçı
66 metre yüksekliğindeki bu heykel Makedonya’da Hıristiyanlığın 2000. yılına atıfta bulunmak için yapılmıştır. Vodno Dağı’nın tepesindeki bu heykele teleferikle ya da yürüme yolundan dik yokuşu tırmanarak ulaşırken, nefes kesen Üsküp Manzarası da neden buraya geldiğinizi size hatırlatıyor.Üsküp Hayvanat Bahçesi
Özellikle çocuklu ailelerin tercihi olan Üsküp Hayvanat Bahçesi, maymundan lamaya, aslandan zürafaya kadar birçok hayvanı görmek isteyenler için mutlaka uğranması gereken bir yer. Her gün 08:00 – 16:00 saatleri arasında açık olan bu mekanda evcil bir kazın karşınıza çıkması ve yanınıza gelip size kendini sevdirmesi işten bile değil...Kurşunlu Han
Osmanlı Dönemi’nden günümüze kalan hanlardan biridir. 1787 yılında hapishane olarak da kullanılan bu han, 1904 yılında tekrar han olarak kullanılmaya başlamıştır.

Sulu Han
Yüzyılda yapılan han günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bünyesinde barındırmaktadır.
Makedonya Arkeoloji Müzesi
“Üsküp 2014 Projesi” kapsamında açılan Makedonya Arkeoloji Müzesi özgün binalardan biridir. Heybetli ve bembeyaz yapısı ile Vardar Nehri’ni selamlarken, Eski Şehir’den Yeni Şehir’e geçen Özgürlük Köprüsü’ne de komşuluk etmektedir. Müzede Antik Dönem, Ortaçağ ve Osmanlı Dönemi’ne ait 6.000’den fazla tarihi eser bulunmaktadır. Büyük İskender’in Lahdi’nin kopyasının bulunduğu müzede, Makedonya topraklarında yaşamış önemli insanların da balmumu heykelleri, tarihin her döneminden paralar ve tarihi anlatan resimler de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Taş Köprü
220 metre uzunluğunda ve 1451 – 1469 yılları arasında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet himayesinde yapılan bu köprü ile Eski Şehir ve Yeni Şehir birbirine bağlanıyor. İki kıyıyı birbirine bağlama özelliğinin yanı sıra iki tarihi de birbirine bağlayan bu köprünün altından Vardar Nehri çağlayarak akıyor.


Davut Paşa Hamamı
Günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan bu hamam, Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Taş Köprü’nün yanında bulunan bu hamam, dış cephesiyle tarihi yansıtan ve Üsküp’te ayakta kalabilen iki tarihi hamamdan biridir.
Büyük İskender Heykeli
Makedonya Meydanı’nda bulunan heykelde İskender, atın üzerinde elinde kılıçla, Taş Köprü’nün diğer yakasındaki babası Philip’in heykelini selamlamaktadır. Heykel, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılına özel olarak Floransa’da yaptırılmıştır.Makedonya Ulusal Müzesi
Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılı anısına açılan müze, Vardar Nehri, Soykırım Müzesi ve Makedonya Arkeoloji Müzesi’ne yürüyerek gidilecek kadar yakın mesafede, merkezi bir konumda bulunmaktadır. Makedonya’nın yakın tarihine şahitlik etmek isteyenler için gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Soykırım Müzesi
Taş Köprü’nün yakınında yer alan Soykırım Müzesi, büyük ve modern binasıyla dikkat çekmektedir. İçerisinde II. Dünya Savaşı sırasında katledilen Üsküplü Yahudilerin fotoğrafları ve toplanan Yahudileri transfer eden temsili bir tren vagonu bulunmaktadır.
Makedonya Takı
Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılı anısına 2011-2012 yılları arasında yaptırılan anıt, Pella Meydanı’nda bulunur. Üzerindeki kabartmalarla Makedonya’nın tarihi anlatılmaktadır. “Üsküp 2014” Projesi kapsamında inşa ettirilmiştir.Saat Kulesi
Yüzyılda yapılan bu saat kulesi yüksekliği ile şehrin çoğu yerinden kolaylıkla görülme olanağına sahiptir. Üsküp’ün önemli simgelerinden biridir.
Sultan II. Murat Camii
Eski şehre bakan tepenin üzerine kurulan bu camii 1436 yılından günümüze ulaşmıştır. 1963 yılındaki depremden etkilense de restore edilerek tarihi günümüze ulaştırmıştır. Saat Kulesi’nin yanında yer alır.

İshak Bey Camii
Yüzyılda yapılan İshak Bey Camii, Saat Kulesi’ne yakın bir konumda yer almaktadır. Anadolu’daki Osmanlı Dönemi Camilerinden biri gibi olan bu yapının duvarını ören kesme taşlar ilgi çekmektedir.
Üsküp Kalesi
Üsküp’ün eski şehir alanında, Vardar Nehri’nin kuzeyinde yer alan bu kale, şehre gelenleri bulunduğu tepeden selamlar. MS. 6. yüzyılda inşa edilen bu kalenin büyük bir bölümü 27 Temmuz 1963 depreminden zarar görmüş ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir.Mustafa Paşa Cami
1492 yılında Sultan Selim’in veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılan bu camii, 1963 depreminden zarar görüp 5 sene kapalı kaldıktan sonra tekrar ziyaret ve ibadete açılmıştır. Gül bahçesinden gelen mis gibi kokularla tarihte yolculuk etmek isteyenler için de gidilmesi gereken yerlerdendir.
Aziz Saviour Kilisesi
Üsküp’ün en eski kilisesidir. 19. Yüzyılda restore edilen kilise, ahşap yapısıyla ve yerin 2 metre altındaki konumuyla görülmesi gereken yerler arasındadır. Bahçesinde Makedonya’nın bağımsızlığında adı geçen Goce Delchev’in mezarı bulunmaktadır. Mustafa Paşa Cami’ne oldukça yakın olan kilise bahçesinde çekilen fotoğraflarda haç ve cami minaresi bir kadrajda bulunarak hoşgörü ve saygıyı oldukça güzel simgelemektedir.


Rahibe Teresa Anı Evi
Nobel Barış Ödülü sahibi, Osmanlı Dönemi’nde yaşamış Arnavut asıllı olan Rahibe Teresa’nın anısına yapılmış evin dış cephesindeki modern mimari tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Yapının içine girildiğinde, Rahibe Teresa’nın temsili odası ve el yazmaları ile dünyanın tanıdığı bir kişinin yaşamından kalanlara şahitlik edilmektedir.
Eski Tren İstasyonu
1938 – 1940 yılları arasında yapılan tren istasyonunun bir kısmı 26 Temmuz 1963 yılındaki depremden büyük zarar görerek yıkılmış ve binanın üzerindeki saat de depremin olduğu 05:17’de takılı kalarak acı ve hüznün sembolü olmuştur.


Şehir Parkı
İçerisinde minik gölleri barındıran, yemyeşil çimen ve toprak kokusuna doyuran, geniş bir alana kurulu olan parkta yapılacak birçok etkinlik bulunmaktadır. Tüm sporlar yapılırken, tenis kortları, lunaparkı, cafe ve restoranlarının yanı sıra köpekleri eğitmek için bile bir alanın ayrılması da Üsküp sakinleri için her şeyin bir arada düşünüldüğünü göstermektedir.


Üsküp 

Üsküp Tarihi 

Üsküp'te Konaklama yapacağınız Oteller 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder