TATİL FİKİRLERİ - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

9 Eylül 2016 Cuma

9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu
İzmir, Dünyanın en güzel  şehirlerinden  biridir Ülkemizin  vitrini, modern ve çağdaş yaşayış  tarzı ve kültürü ile  öne  çıkmış nadide şehri... Ege bölgesinin incisi gülen ve konuşkan insanları ile  misafir etmeyi seven İzmir .. 9 Eylül tarihi İzmir ve İzmir'liler için çok önemlidir, şehrin kurtuluşu ve  Anadolu'nun düşmandan  temizlenmesindeki  son noktadır  İzmir o günlere gittiğimizde "Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922'de başlatılan Büyük Taarruz sonucunda Yunan ordusu dağıtıldı ve 2 Eylül'de Uşak'a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu'nun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edildi.
Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00'da İzmir'e girdi. Yeniden Türk bayrağı Hükûmet Konağı ve Kadifekale'ye çekildi. Fransız deniz kuvvetleri bakanlığının aldığı haberlere göre, İzmir'e giren Türk birliklerinin düzgün davranış sergiledikleri belirtildi.Sonradan 9 Eylül günü, "İzmir'in Kurtuluş Bayramı" ilan edildi.
İzmir'in kurtuluşu ardından Mustafa Kemal Paşa, yabancı basını kabul ederek görüşlerini açıklamıştır. Bunun ardından 1 Ekim 1922 New York Times Gazetesi'nde o zamana kadar olan kendisiyle ilgili en geniş haber-yorum yayınlanmıştır. Gazetede tam sayfa çıkan bu haberde, 41 yaşındaki Mustafa Kemal Paşa portresi ve "Küllerinden Doğan Türkiye" karikatürü de bulunmaktadır"
İzmir tarihinde  onlarca medeniyeti  içinde barındırarak  geliştirerek bugünlere  gelmiş Şehir , Amazon kraliçesinin aşkı olan Şehir ..B.B
İzmir ile ilgili detaylı bilgi için Tıklayınız


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder