TATİL FİKİRLERİ - JAPONYA'DAN ARABA SATIN ALMAK - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim

ガーデニング - Tuinieren - Bahçe hobilerim
私の趣味の庭 ガーデニングが大好きで、野菜を育てることにすでに満足しています。 。 Bahçemi seviyorum sebze ve çiçek yetiştirmekten çok mutlu oluyorum Tohumlar toprak ile buluşur, özenle toprağını besler, havalandırır ve sularım, toprağın canlanışında benimde bir katkım olsun istemezmisiniz? Elinizi toprağa sürün, sürünki hayat döngüsündeki mucizelere şahit olun.. Huzur ve mutluluk ✅ 。 Ik hou van tuinieren en ik ben blij om groenten te kweken 。 #ガーデニング #庭 #野菜 #ホーム #ロッテルダム #オランダ #rotterdam #myhome #tuinieren #tuin #groenten #hobi #hobibahçesi #sera #netherlands

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。

庭でお茶を楽しむ いております。Bahçede çay keyfi - Ik geniet van thee in de tuin 。
庭でお茶を楽しむ いております。☺️ 。 Ik geniet van thee in de tuin 。Bahçemde çay keyfi #tatilfikri #オランダ #turkishtea

21 Ekim 2015 Çarşamba

Kuzey Ege

#tatilfikri

Güzel  ülkemin  en çok sevilen bölgelerindendir.  Kuzey  Ege’de  Doğayı , Mitolejiyi , Kültürü , Oksijeni, İyotu ve  sağlıklı tatları  tatilinizin içinde bulabilirsiniz, kuzey Ege'nin  her taşında, kayasında, ağacında, kuşunda, rüzgarında bir güzellik vardır ... Türkiye’nin oksijen deposu olarak ta  adlandırılır … Derin bir  nefes  gibidir Kazdağları,  İda  mitolejik dağ, madenleri  bitki örtüsü  kültürü ve  havasının temizliği ile  zengin olan İda , Bergama’dan Çanakkale sınırlarına kadar uzanan  efsanelere ev sahipliği yapmış  dağdır … Bu zengin dağın yer aldığı coğrafya yı keşfe çıkmak  toprağına ayak basmak bir anda yüzlerce hatta  binlerce yıl öncesine  gitmek tir … Kuzey ege yi  çevreleyen  bu dağın eteklerinde ovasında bulunan yerleri  giderek  görerek yaşayarak  bende bıraktığı  tatları ve hazları da sizlerle paylaşmak  istedim  Haydi Tatilfikri karavanına  binelim  İzmir Bergama’dan başlayarak   Gökçeada’yı da  içine alarak beraberce  gezelim...
Bergama 
Bergama
Bergama ,İzmir Şehrine 108 km uzaklıktadır . İzmir  Çanakkale Karayolu üzerinde ilerlerken , Bergama için Dikili yakınlarında sağa dönüp ana yoldan ayrılmanız gerekmektedir .Yaklaşık 30 km sonra Bergama ilçesinde ulaşabilirsiniz Bergama  İstanbul arası 551 km dir. Bergama Ankara arasındaki uzaklık 690 km dir .
Bergama İle İlgili Detaylı  bilgi  için tıklayınız 

Bergama Otelleri için tıklayınız 
Ayvalık 

Ayvalık 
Ayvalık özel bir coğrafyada, önemli bir kent olagelmiştir.  Zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıra dışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhun oluşmasını sağlamıştır.  Bu nedenle, önemli turistik ve kültürel turizm destinasyonlarında hep başlarda yer almıştır. Bu üstünlüğünü halen sürdürmektedir.

Dikili
Doğal Güzellikleri ve denizinin temizliği ile dikili tatil seçeneklerinin arasında olması gereken yerlerden biridir.Merdivenli ve Denizköy'de bulunan krater gölleri ile mağaraları ve Madra Çayı'na dayanan ormanları ilçenin doğal zenginlikleri arasındadır

Dikili İle Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Dikili Otelleri İçin Tıklayını z


Foça 


Foça
Foça sokakları evleri ve değirmenleri ile de yapısal olarak ünlüdür  tüm ege sahil kasabalarında olduğu gibi  Foça'da  gün batımı güzelliğinden nasibini almıştır.
Foça İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız 

Foça Otelleri İçin Tıklayını 
Edremit Edremit
Edremit temiz deniz ve plajları, tarihi ve arkeolojik eserleriyle dinlenmek ve tatil yapmak için ideal bir yerdir. Denizi, dağ ve termali ile 12 ay yaşanacak bir tatil beldesidir
Edremit ile detaylı  bilgi için tıklayınız

Edremit otelleri için tıklayınız 

Altınoluk 

Altınoluk
Zeytinin yurdu olan Kuzey Ege , Kuzey Ege'ninde merkezi Altınoluk tur .. Oksijeni , Sahili ve sunmuş oldupu lezzetlerle  bölgenin en çok ziyaretçi alan yerlerinden biridir .
Altınoluk'la ilgili detaylı bilgi için tıklayınız ...

Altınoluk otelleri için tıklayını 


Güre
Güre Kuzey egenin termalleri ile  en zengin bölgesidir kasaba Kazdağları'nın eteklerindedir.
Güre ilgili detaylı bilgi için tıklayınız ...

Güre Otelleri için Tıklayınız 

Küçükkuyu 

Kuçukkuyu

Küçükkuyu, Balıkesir’e yaklaşık 125 kilometre uzaklıktadır. İstanbul üzerinden Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale ve sonrasında Küçükkuyu yaklaşık 450 kilometre mesafede.
İstanbul yününden  İdo ile Bandırma’ya feribotla geçilirse ; Biga, Lapseki, Çanakkale, Ezine, Ayvacık üzerinden Küçükkuyu’ya ulaşabilirsiniz.
İzmir tarafından gelenler ise; Aliağa, Ayvalık, Edremit, Akçay, Altınoluk üzerinden Küçükkuyu’ya ulaşabilirler.
Kuçukkuyu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız ... 

Küçükkuyu otelleri için tıklayınız 

Ayvacık 
Ayvacık
Ayvacık yöre halkının özellikle yörük köylerinin dokuduğu halılar göze çarpmaktadır ve oldukça ilgi görmektedir. Ayvacık Çanakkale, İzmir karayolu üzerinde yer almaktadır. İlçe merkezi 3000 nüfuslu küçük bir yerleşim yeridir. Ayvacık sınırları içinde bulunan turistik merkezler özellikle yaz aylarında hem yerli hemde yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.
Ayvacıkla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız ...

Ayvacık otelleri için tıklayınız 

Antik Liman 

Antik liman
Assos Limanı, Assos bölgesinin en çekici yerlerinden biri. Burası daracık taş sokaklardan oluşan, bir avuç yer aslında. Sit alanı olduğu için sadece yüzyıllık taş yapıların restorasyonuna izin verilmiş. Dolayısıyla yapılaşmada ahengi bozan bir durum yok. Limanda sadece turistik tesisler bulunuyor.


Antik Liman Otelleri için Tıkayınız 

Assos
Assos- Behramkale
Ah Assos  sen ne güzel yersin Egenin gizli cenneti  tatilfikrilerin de  olması gereken yerdir. Ege denizinin manzarası Kazdağlarının güzelliği
Assos'la ilgili detaylı bilgi için tıklayın...

Assos otelleri için Tıklayınız 

Yeşilyurt Köyü 

Yeşilyurt  Köyü
Yeşilyurt Köyü Küçükkuyu'dan Çanakkale istikametine  giderken 3 km sonrasında ulaşabileceğiniz güzel  köydür.tatilfikri karavanının dinlendiği, nefes aldığı, meydandaki  kahvesinde çayını yudumladığı yerdir...
Yeşilyurt detaylı bilgi için tıklayınız...

Yeşilyurt Otelleri için Tıklayınız 

Adatepe Köyü 
  
Adatepe
Kazdağlarının etklerinde yer alan Adatepe köyü, Kuçukkuyu ya yakın olan  köylerden biridir .. Adatepe köyü mitlejik hikayelerin yaşandığı zeus altarınn yolunda nefes alınan  köydür .
Adatepe köyü ile  ilgili detaylı blgi için tıklayınız ..

Adatepe Oteleri  İçin Tıklayınız 

Geyikli 

Geyikli 
Geyikli son yıllarda  gözde tatil yerlerinden biri oldu  Özellikle  Bozcaada'yı  keşfetmeye ve tatilini geçirmek isteyenler tatilcilerin uğrak yeridir ...
Geyikli detaylı bilgi için Tıklayınız 


Çanakkale 
Çanakkale
Ülkemizin  en  özel yerlerinden biridir
Çanakkale Detaylı bilgi için tıklayınız...

Çanakkale Otelleri için Tıklayınız 

Bozcaada
Ülkemizin Üçüncü büyük adasıdır Çanakkale iline bağlıdır  Bozcaada'ya Geyikli iskelesinden feribota binilerek  geçilmektedir...
Bozcaada detaylı bilgi için Tıklayınız ...

Bozcaada Otelleri için Tıklayınız 

#kuzeyege

Türkiye'nin en büyük adasıdır .Su Kaynakları bakımından da dünyann dördüncü büyük adasıdır 
Şahindere Kalyonu  #tatilfikri Şahindere Kalyonu 
Körfezi'i oksijen çadırına dönüştüren etkenlerin başında Şahinderesi Kanyonu geliyor.
Bölgede hava değişimini sağlayan kanyon, dağdan çektiği çam kokulu havayı ovaya dağıtırken, denizden aldığı iyot kokulu havayı, dağa çıkartarak bir çeşit baca görevi görüyor. Karşılıklı hava sirkülasyonunu sağlayan 27 kilometre uzunluğundaki kanyonun yüksekliği 600 metre. Çevresi şifalı bitki ve otlarla bezeli olan Şahinderesi Kanyonu'na gitmek için Orman İşletme Müdürlüğünden izin almanız gerekli. Lütfen rehbersiz gezmeyin, tehlikeli olabilir.

Yol üzerindeki gölcüklerin suyu soğuk ve kireçsiz olduğundan vücut üzerinde çok çabuk kuruma özelliğine sahip. Bunlardan biri olan Dereçatı mevkiinde yüzebilirsiz. Mayo ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Su ve kuş sesinden başka ses duyulmayan bölgede pınar suları hayli bol. "Dereçatı suyu" çiçek ve kekik kokularını da beraberinde getirip, yosunlu kayaların kalbinden akıyor. Biraz ilerideki pınar ise nanelerin arasından aktığı için "Naneli pınar" ismiyle anılıyor.

TAHTAKUŞLAR
Edremit’e 17 km Akçay’a 5 km Balıkesir Çanakkale E-24 karayoluna 2 km. uzaklıkta asfalt yolla bağlı, doğal güzellikler içinde kurulmuş, Türkiye’nin ilk Özel Etnoğrafya Müzesi ile 1992 yılında açılan ve Türkiye’de ilk kez bir köyde kurulan bir sanat galerisidir.
Alibey Kudar isminde bir İlkokul Öğretmeni tarafından kurulan Galeri’de Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Konar-Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları sanat galerisinde her tür sanat yapıtları yıl boyunca sergilenmektedir.

Tahtakuşlar Köyü ve Kazdağı Türkmenleri: Oğuz boylarından biri olan 'Ağaç Eri'ler, 13. yüzyılda Moğol baskısından kaçarak Hazar Denizi'nin kuzeyine göç etmişler. Önce Horasan'a, ardından Irak'a uzanan bu göç öyküsü, Toroslar'a kadar devam etmiş. Tahta işlemedeki ustalıkları nedeniyle, onlara "Tahtacı Türkmenleri", kısaca "Tahtacılar" denmiş. Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'u almayı kafasına koyduğu zaman, kullanacağı gemi ve kızakların kerestelerinin İda Dağı'ndaki ağaçlardan işlenmesini emretmiş. İşin 'erbabları'nın Toroslar'da yaşadıkları anlaşılınca, Tahtacı Türkmenleri'ne yeni bir göç yolu gözükmüş. Padişahın fermanı üzerine develerini yükleyip İda'nın yolunu tutan Tahtacılar, burada Midilli isyanlarını bastırmada da kullanılan 67 adet geminin yanı sıra, birçok ahşap malzeme de yapmışlar. Fetih sonrasında yöreyi terk etmeyip, Türkmen geleneklerini sürdüren köyler kurmuşlar.
Kaz Dağı'nın görkemli ağaçları büyük yangınlar geçirmeden önce, yörede av hayvanlarının bolluğu anlatılır. 1860'larda yerleşik düzene geçen Türkmenler, bu yüzden kurdukları köylerden birine "Kuşlar Bayırı" demişler. 1948'de, köyün adını, alın teri döktükleri ağaçlara ve geleneklerine saygıyla, "Tahtakuşlar" olarak değiştirmişler.
Altınoluk'tan Akçay'a doğru giderken, yolun 15. km.sinden (Akçay’a 5 km. kala) sola sapıp iki kilometre asfalt bir yol ile Tahtakuşlar Köyü'ne ulaşılıyor. Edremit Körfezi'nin mavisi ile sırtını yasladığı dağların yeşilinin içine saklanmış bir inci beyazlığındaki evleri ile ilk görenleri büyülüyor, Tahtakuşlar.

TAHTAKUŞLAR KÖY MÜZESİ

#kuzeyege
Mütevazi bir köylü aile tarafından kültür ve sanat merkezi haline getirilen TAHTAKUŞLAR köyü, doğal güzellikler içinde kurulmuş, 130 haneli ve 600 nüfuslu şirin bir köydür.

Köyde 1991 yılında açılan Türkiye'nin ilk ÖZEL ETNOGRAFYA GALERİSİ ile 1992 yılında açılan ve Türkiye'de ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisi bulunmaktadır. Etnografya galerisinde Orta Asya’dan Türkiye'ye göç eden Konar - Göçer Türk Boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları, sanat galerisinde ise her tür sanaf yapıtları yıl boyunca sergilenmektedir.
Tatilinizi unutulmaz anılarla değerlendirmek istiyorsanız, Uluslararası bir ün ve nitelik kazanan bu galeriye uğrayın. Burada Konar - Göçer Türk boylarının öz kültürünü tanıma fırsatı bulacaksınız.

Zeus Altarı / Adatepe Köyü
Zeus Altarı, Küçükkuyu’dan 3 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerinde. Altar, tapınaklarda kurban kesilen, günnük yakılan, dinsel tören yapılan yer anlamında. İda’nın eteklerine doğru çıktıkça, zeytin ağaçlarının dalları, yaprakları yemyeşil.. Bin yıllık gövdeden fışkıran yeşilliği görüyorsunuz .. Bin yıldır meyve veren ve insanları besleyen, büyüten, sağlıklı kılan canlılar.. Dallardaki yaprakların karşılıklı konumu ve meyvesi, karşılıklı insanların sohbetine ne kadar benziyor. Dili olabilseydi de bu ağaçlar konuşabilselerdi, bin yıllık öykülerini bize anlatabilselerdi…


Tanrıların tanrısının sunağına giderken, zeytin ağaçlarının yerini çam ağaçları alıyor. Yemyeşil bir şemsiyenin altında, rengarenk bir doğa örtüsü/halısı içinde.. Tanrıların tanrısı Zeus, karısı Hera’ya burada aşık oldu..Taş duvarlarla örülü küçük bir oda kadar olan; içinde su bulunan sarnıç, halk arasında “Zeus Mağarası” olarak söylenmektedir. Zeus’un Sunağının olduğu yer oldukça yüksek ve olağanüstü bir manzara ile karşınızda duruyor. Bir yandan toprağın bitkilerle sevişmesi, diğer yandaysa Küçükkuyu’nun mavi ve yeşilin ortasında bir şerit gibi uzandığını izlersiniz…
Hasan Boğuldu
Kazdağlarının yamaçlarında olan  gölettir  Hasan Boğuldu  Sütüven  Şelalesini  besleyen pınardır hüzünlü  hikayesi  ile  filmlere konu omuştur .. Bunaltıcı sıcaklarda  buz gibi suyu ile  nefes aldırır tatilcilere ...

Sütüven Şelalesi
Sıçrayan  Su demektir Sütüven Edremit karayolunun 20. km’sinden sola, dağa doğru Zeytinli Köyü sapağından giriyorsunuz ve köy çıkışındaki dar köprüden hemen sonra Beyoba köyüne ulaşıyorsunuz. Beyoba köyünün girişinden sola inen toprak yolu izlerseniz 2 km sonra piknik alanına varabiliyorsunuz. Piknik alanında Kuzey Ege'nin güzel tatlarını  yeyip içebileceğiniz bir tesis var. Ama daha cazip olanı, şelaleden yukarı doğru dere boyu ilerlediğinizde yöresel yiyecekler ve mevsimine göre meyva sebze satan köylülere rastlayabiliyorsunuz.


#tatilfikri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder