DÜNYA BİR KİTAPTIR VE SEYAHAT ETMEYENLER, ONUN SADECE BİR SAYFASINI OKURLAR
Booking.com

12 Ocak 2016 Salı

400 Yıllık Düğmeli EvlerDüğmeli evlerle yaklaşık üç yıl evvel  tanıştım .Sosyal medyanın sağladığı  bir network grubunda dikkatimi çekti, Türkiye'yi defalarca gezmeme  rahmen Antalya Akseki'de bulunan  köylerdeki bu evlerle tanışmamıştım,Kendi karnemde eksi bir puan olarak  gördüm eksi puanımı kendime nasıl telafi ederimi düşünürken  üyesi olduğum, Türkiye Seyehat Acentaları Birliği(Türsab) ev turizmi komitesinde  gündem  oluşturduk ve Düğmeli evleri gündeme aldık.Komite Başkanı Mücella Tarhan ev turizmi konusunda  tecrubesi ve   avrupadaki ev turizmi  sistemleri inceleyerek   Turizm Bakanlığı ve #Türsab'a yön verecek olan bu  komiteyi geliştirmişti . Komitemizdeki  bir çok arkadaşımızında  katkılarıyla #Düğmelievleri ve bölgesindeki turizm noktalarını yurt içinden ve yurt dışından gelecek olan misafirlerle tanıştırma  aşamasınıgündemimizde yer verdik .. Neredeydi bu Düğmeli evler ?

#Antalya  ilinin Akseki ilçesinin çevre köylerindeydi.Torosların eteklerinde olan bu köyler #Akseki insanının taştan ekmeğini çıkarır çalışkanlıyla üretilmişti yaklaşık 400 yıl evvel ,,evlerin yapılışında asla  çivi kullanılmamıştı...

Öncelikle sert zemin, 30-40 cm derinliğinde kazılır ve yöreye özgü, şekilsiz yassı taşlarla temeli oluşturacak kuru duvar örülür. Taş duvarın dikine 50-60 cm aralıklarla kısa ahşaplar atılır ve bunların ucu, 20-25 cm dışarıda bırakılır. Bu kısa parçaların üzerine, taş duvarın iç ve dış yüzünde, ahşap hatıl, duvar boyunca geçmeli olarak oturtulur. İki ahşap hatıl arası "destur" olarak isimlendirilirken, taş duvarda dikine atılan kısa parçalara yöre halkı"düğme" adını vermiş ve bu sistemle yapılan evlere de "düğmeli ev" denmiştir.Köylerin içind ebir köy varki İpek yolunun izlerini hala bugunlere getirmiş korumuş gerekli restorasyonlar için Türkiye geneline dağılmış olan köy halkının çocukları Çekül vakfı  ve Antalya Mimarlar Odası 7 Bçlge 7 Kent projesi kapsamına alınarak  restorasyon projelerini geliştirmiş seslerini  duyurmuştur.

Düğmeli evler dünyada benzeri olmayan evlerdir özeldir ,yolunuz Akseki'den geçerse  Antalya da Tatilinizi düşünüyorsanız veya fotoğraf çekmeye  meraklı iseniz , tatilinize de bi keşif olarak   bu köylere uğrayın bir gecenizi bu ahşap evlerde ve  osmanlıdan miras kalan ortamlarda yaşayın ahşap tavanlardaki ince motifleri görün ,kaniviçeli yataklarda  odun ocağundaki ateşin sesini duyarak uyuyun . güleryüzlü evsahiplikleri de unutmamak gerekir .#tatilfikri B.B.


#tatilfikri