TATİL FİKİRLERİ - KİRALIK ARAÇLAR - OTELLER - GEZİLECEK YERLER - ŞEHİR BİLGİLERİ - FESTİVALLER - EKONOMİK OTELLER - TATİL KÖYLERİ - RENT'A CAR

Bu Blogda Ara

Booking.com

30 Ocak 2016 Cumartesi

Aşka Vefa "Taç Mahal "

www.tatilfikri.com.tr #tatilfikriDünya Nüfusunun %15 ine  sahip Hindistan,renklerin sonsuzluğuna ,tatların keşfine ,inançların özgürlüğüne, hayatın sorgusuna ev sahipliği yapmaktadır.Dünyadaki gezginlerin keşfetmek istediği en önemli ülkelerden biridir. Beş etnik guruptan meydana gelen Hindistan tarihi ve miras kalan özel yapıları ile de dikkati çekmektedir.Güney Asya'da yer alan  Hindistan her yıl milyonlarca turisti yapılarını ve kültürünü sergilemek için ağırlamaktadır.Sizlere bu yazımda Dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Taç Mahal'le ilgili bilgi vermek istedim
Taç Mahal,Aşka vefayı anlatan dünyada en özel yapıdır.

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu 5. hükümdarı Şah Cihan (Dünyanın Şahı) (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır.

Bir isyanı bastırmak için ordularıyla Burhanpur'a giden Şah Cihan'a, dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşi Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm) de eşlik etmişti. Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını doğurduktan sonra kanama sebebiyle ölür.(1631) Şah Cihan, eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tuttu. Artık devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar, teselliyi sanat ve mimaride bulmuştur. Eşinin ölümünün bir yıl sonra Taç Mahal'in temelleri atılır.

Efsaneye göre yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiştir.
Bugün Hindistan'ın en fazla turist çeken bölgesi. Bulunduğu şehrin birçok noktasından açıkça görülebilen Tac Mahal, Türk-İslam Mimarisi'nin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Çocuk Doğururken  ölen kadınların kutsal olduğu inanılmaktadır.

Yapının mimarları; Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmiştir1632'de inşasına başlanan eser, 20 yıl sonra 1652'de tamamlanmıştır.

Tac Mahal'in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmıştır.

Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır.

İnşaatta çok sayıda ustanın da yanı sıra, günde 20 bin işçinin çalıştığı kaynaklarda yazmaktadır.

Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı'nın kıyısında, 305x580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Tac Mahal, dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.

İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim var.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan'ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şah'ın ve eşinin asıl lahitleri ise, en alt katta bulunmaktadır.

Tac Mahal'in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünmektedir.#tatilfikri

Tac Mahal, 1983’ten bu yana UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.

En yaygın efsane
Efsaneye göre kubbeyi desteklemek için yapılan iskele, kubbeden daha fazla masraf ve işgücü gerektirmişti. İnşaatın bitimine yakın Şah Cihan'a iskeleyi sökmenin 5 yıl alacağı bilgisi verilmesi üzerine Şah Cihan, herkesin söktüğü tuğlanın kendisine kalacağı şeklinde bir emir yayınlamış ve iskele bir gecede sökülmüştü.

Dünyanın yeni yedi harikasından biri
100 milyon kişinin 6 yılda oyları ile  belirlenen dünyanın yeni 7 harikası, 7 Temmuz 2007'de Portekiz'in başkenti Lizbon'da ilan edildi.
Dünyanın yeni 7 harikası;
1-Ürdün'deki Petra Antik Kenti,
2-Çin Seddi,
3- Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli,
4-Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti,
5- Meksika'daki Chichen Itza Piramidi,
6-İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum
7- Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.
www.tatilfikri.com.tr #tatilfikri